Aktualności


Co zrobi dla Was geolog?

Geolog zaprojektuje i wykona badania geologiczne i geotechniczne gruntu polegające na wierceniach, sondowaniach, oznaczeniach laboratoryjnych pobranych próbek gruntu i wody, przeanalizuje dane kartograficzne. Wykona interpretacje wszystkich wyników wykonanych badań i na tej podstawie sporządzi odpowiednią dokumentacje. Wyniki zawarte w dokumentacji powinny być możliwie najbliższym odzwierciedleniem i przełożeniem na liczby modelu geotechnicznego podłoża gruntowego. Ma być ono elementem konstrukcyjnym projektowanego obiektu budowlanego, należy jednak pamiętać, że nie jest zaprojektowane i zbudowane przez inżyniera, a przez przyrodę. Przez to parametry podłoża są zmienne, a bez odpowiednich badań nieznane. Geolog we współpracy z projektantem (lub odwrotnie) projektuje odpowiednią ilość różnych badań, aby oznaczyć z możliwie największą dokładnością parametry podłoża gruntowego. Dla niewielkich i standardowych obiektów w prostych warunkach gruntowych często wystarczają same wiercenia i sondowania, ale dla większych obiektów budowlanych i w złożonych czy skomplikowanych warunkach gruntowych badania muszą być wykonane przy zastosowaniu nowoczesnych metod, a przede wszystkich przez doświadczonego geologa, który właściwie zinterpretuje otrzymane wyniki.

Czego dla Was nie zrobi geolog?
Geolog nie wykona mapy do celów projektowych, mapy powykonawczej, czy tyczenia obiektu. Te elementy wykonuje geodeta, którego zakres kompetencji jest zupełnie inny, a często mylony z geologiem. Współpracujemy z geodetami i skierujemy do odpowiednich specjalistów, ale sami koncentrujemy się na tym, na czym znamy się najlepiej.

#geolog #geologdrawsko #geologzachodniopomorskie #wiercenia #sondowania #cpt #opiniageotechniczna #dokumentacjageologiczna #badaniageotechniczne


Kiedy musimy wykonać badania geologiczne? 


Kiedy musimy wykonać badania geologiczne? A np. przy budowie domu jednorodzinnego, lub nawet wcześniej, już na etapie decyzji o zakupie działki. Dlaczego tak wcześnie? Na podstawie analizy map, oraz wykonanych wstępnych wierceń jesteśmy w stanie powiedzieć, czy działka nadaje się do zabudowy bez większych kosztów związanych z uzdatnieniem podłoża gruntowego czy odwodnieniem.
Co najważniejsze, koszt wykonania badań geologicznych do projektu domu jednorodzinnego nigdy nie przekracza 0,2-0,3 % jego wartości. Nie jest to wygórowana cena za pewność, że najważniejszy element konstrukcji waszego domu został prawidłowo zbadany, policzony i uwzględniony w projekcie i budowie domu.

Badania do projektu domu jednorodzinnego są niezbędne pod względem formalnym i technicznym. Na podstawie wykonanych badań opracowujemy dokumentacje, w której znajdują się wszystkie niezbędne dla projektanta informacje o warunkach panujących w podłożu, jak również zalecenia co do technologii wykonania fundamentów, czy prowadzenia ewentualnych zabiegów uzdatniających. Zakres prac niezbędnych do wykonania ustalany jest indywidualnie, jednak zawiera się w pewnych ramach – zawsze są to wiercenia w ilości od 3 do 4 szt., oraz sondowania określające zagęszczenie lub konsystencję gruntów. Głębokość wierceń zależy od konstrukcji projektowanego budynku i ilości kondygnacji. Współpracujemy w tym zakresie zarówno z inwestorem jak i projektantem ustalając optymalny zakres badań. Zdjęcie pochodzi z miejsca, gdzie nasze badania pozwoliły bardzo dokładnie oszacować zakres i głębokość wymiany gruntów słabonośnych. W terenie zawsze posługujemy się możliwie najdokładniejszymi metodami określenia położenia i wysokości naszych wierceń.


#geologdrawsko #geologszczecin #geologzachodniopomorskie #wiercenia #sondowania #opiniageotechniczna






Na badania geologiczne nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno!



Na badania geologiczne nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno! Dotyczy to nie tylko pory roku, ale również etapu realizacji inwestycji. W idealnym świecie badania wykonuje się etapowo:
1. Badania wstępne, np. do decyzji o zakupie działki, lub do wstępnej lokalizacji obiektu.
2. Badania do projektu - na ich podstawie opracowujemy opinię geotechniczną, dokumentację geologiczno-inżynierską i dokumentacje badań podłoża gruntowego, w zależności od kategorii geotechnicznej obiektu i złożoności warunków gruntowych.
3. Badania na etapie realizacji - wystarczający na tym etapie może być przyjazd geologa na budowę w celu potwierdzenia warunków gruntowych z przyjętymi w projekcie.

Każdy z powyższych etapów jest ważny, ale niezbędny od strony formalnej tylko nr 2. My jednak zachęcamy aby zadbać o wszystkie 3 punkty. W przeciwnym wypadku może się okazać niezbędna pozycja nr 4 - badania na etapie eksploatacji obiektu. Te potrzebne są np. do diagnozy spękań obiektu, pojawienia się wody w piwnicy, deformacji parkingów, dróg i innych niepożądanych zachowań obiektu budowlanego.
Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze roku i na każdym etapie i na każdym gwarantujemy profesjonalną obsługę i rzetelność!

#geologdrawsko #geologszczecin #geologzachodniopomorskie #wiercenia #sondowania #opiniageotechniczna